Ekonomi

Tolga Andaç: “Gayrimenkulde öncelik binanın sağlamlığıdır”

Mülk Kaynak Gayrimenkul’ün kurucusu Ankaralı işadamı Tolga Andaç, Türkiye’yi sarsan depremin ardından gayrimenkulde önceliğin binanın sağlamlığı olduğunu söyledi.

Ankara’da faaliyet gösteren Mülk Kaynak Gayrimenkul’ün kurucusu Tolga Andaç, Kahramanmaraş merkezli 10 ili vuran depremin emlak branşında öncelikleri değiştirdiğini söyledi.

Andaç, “Yaşadığımız acılar henüz çok taze. Ancak bu büyük felaketin sektörde yeni bir sayfa açacağını söylemek mümkün. Biz şimdiden etkilerini görmeye başladık. Konut, zemin etütlerini yaptırdı mı, deprem yönetmeliğine uygun mu, gerekli denetimler yaptırıldı mı, “Bundan sonra hem alıcıların hem de müteahhitlerin öncelikleri depreme endekslenecek” dedi.

“Yüksek binalar çekiciliğini yitirdi”

Büyük şehirlerde artan gökdelenler ve lüks detaylarla donatılmış kalabalık rezidansların bir zamanlar alıcılar için çok cazip olduğunu belirten Tolga Andaç, “Bazı müşterilerimiz için yüksek yapılar ve lüks yapılar ön plandaydı. Depremle birlikte, cazibesini kaybettiler. Az katlı binalara rağbet arttı. Binalarda zemin ve zemin katlara olan talep de azaldı” dedi.

“Hiçbir kira insan hayatından önemli değildir”

Tolga Andaç, “Yaşadığımız bu büyük kayıplar, büyük afetlerin kiraladığı, kontrolsüzlük ve duyarsızlığın neden olduğu karşısında bizleri vurdu. Biz de sektör temsilcileri olarak vatandaşlarımıza kendi inançlarına ve inançlarına uygun yapıları tercih etmeleri gerektiğini söylüyorduk. bu konuda sorumluluk almaları gerektiğini vurguladık. Şimdi daha güçlü konuşmaya devam ediyoruz. “Hiçbir rant insan hayatından daha değerli değildir. Belediyeler de acilen denetim görevini yerine getirip, riskli yapıları tespit edip güçlendirme veya dönüşüm çalışmalarına bir an önce başlamalıdır.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu