Haber

Pakistan, Danimarka’da Kuran’ın yakılmasını kınadı

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Danimarka’da aşırı sağcı Katı Yön Partisi’nin (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’i yakmasını “duyarsız ve son derece saldırgan bir eylem” olarak nitelendirerek kınadı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, “aşağılık eylemi” duyarsız ve son derece saldırgan olarak kınadı.

Açıklamada, İslamcıların kin ve nefreti cezalandırmadan gizleyip yaydıkları hukuki çerçeve sorgulanırken, inançlar arası uyum ihtiyacının arttığı bir dönemde uluslararası toplumun bu fitnecilere gözünü kapatamayacağı vurgulandı.

İfade özgürlüğünün sorumluluklar getirdiğine işaret edilerek, bu tür ırkçı ve Müslüman sapıkların (İslamofobik) önlenmesinin ulusal hükümetlerin ve uluslararası toplumun sorumluluğunda olduğu belirtildi.

Açıklamada, Pakistan’ın endişelerinin Danimarka makamlarına iletildiği belirtilirken, Kopenhag yönetiminden Pakistan halkının ve dünya Müslümanlarının hassasiyetlerine duyarlı olması, bu tür nefret ve düşmanlıkların önlenmesi için adımlar atması istendi. -Müslüman (İslamofobik) davranır.

İsveç’te 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan Paludan, dün Danimarka polisinin izniyle aynı provokasyonu Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirmişti.

oltu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu