Ekonomi

Invamed’den dirençli hipertansiyon tedavisi için Delta Modülatör RDN cihazı

Invamed, ilaç tedavisine yanıt vermeyen dirençli hipertansiyon tedavisinde kullanılmak üzere Delta Modülatörlü Renal Denervasyon (RDN) cihazı üretmiştir.

Invamed tarafından yapılan açıklamaya göre hipertansiyonun belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, sık idrara çıkma, baş ağrısı ve kulak çınlaması yer alıyor.

Durumu olan yetişkinlerin tahmini yüzde 46’sı hastalıklarının farkında olmadan yaşıyor. Halk arasında “sessiz katil” olarak da bilinen bu hastalık, teşhis konulmadığı ve kontrol altına alınmadığı takdirde birçok kişinin ölümüne neden olabiliyor.

Bu yıl prestijiyle 7,8 milyar kişiye ulaşan dünya nüfusunda 1,2 milyar kişinin hipertansiyonla mücadele ettiği iddia ediliyor. Çalışmalar, hipertansiyonla yaşayan yetişkin sayısının son 30 yılda iki katına çıktığını gösteriyor.

Genetik yatkınlık, yanlış beslenme alışkanlıkları, aşırı tuz tüketimi, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol tüketimi hipertansiyon nedenleri arasındadır. Hipertansiyon tedavi edilmezse kalbe, beyne, böbreklere, gözlere ve atardamarlara büyük zarar verir.

Hastalara kalıcı, uzun süreli kan basıncı kontrolü sağlar.

Bazı hipertansiyon vakalarında biri idrar söktürücü olmak üzere 3 adet antihipertansif ilaç maksimum dozda ve gerekli sıklıkta kullanılır ancak amaç kan basıncını istenilen değerlerin altına düşürmemektir. Bu tip hipertansiyon tıbbi olarak “dirençli hipertansiyon” olarak tanımlanır.

Invamed’in ilaç tedavisine yanıt vermeyen dirençli hipertansiyon tedavisi için Ar-Ge laboratuvarlarında geliştirdiği Delta Modülatör RDN cihazı üretildi.

Modülatör RND üreteci, işlem sırasında denetimli radyo frekansı gücü sağlamak için Modülatör RDN kateteri ile birlikte çalışır. Yaklaşık 1 saat süren minimal invaziv operasyonda hasta hafif anestezi altında uyutulur. İnguinal arterden bir kateter yardımıyla böbreklere girilerek hastanın tansiyonunu yükselten sempatik sınırlar zayıflatılır.

Delta Modülatör RDN kateteri elektrotları 360 derecelik ablasyon oluşturacak şekilde konumlandırır ve tam denervasyon olasılığını maksimize etmek için sınırların arter lümenine yakın olduğu yerlerde böbrek dallarını tedavi eder.

Invamed Delta Modülatör RDN tedavisi ile sistematik ilaç kullanımına rağmen düşmeyen dirençli kan basıncı kontrol altına alınmakta ve hastalarda kalıcı, uzun süreli kan basıncı kontrolü sağlanmaktadır.

kose-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu