Haber

Türkiye ile Brunei Sultanlığı arasında 5 anlaşma imzalandı

Brunei Sultanlığı Sultanı Hacı Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah Türkiye’ye geldi.

Brunei Sultanlığı, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Waddaulah’ı karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan  Brunei Sultanlığı Sultanı Waddaulah başkanlığında gerçekleştirilen baş başa ve ara heyet görüşmelerinin ardından ortak anlaşmalar imzalandı.

5 anlaşma imzalandı

Bu kapsamda iki ülke arasında “Milli Arşivler Arasında İşbirliği Protokolü” Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ile Brunei Sultanlığı Gençlik ve Spor Bakanlığı Kültür İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Yang Mulia Pengiran Hacı Mohammad Hasnan bin Pengiran Hacı Ali Hassan tarafından imzalandı.

Eğitim

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar ve Brunei Sultanlığı Eğitim Bakanı Datin Seri Setia Dr Hajah Romaizah binti Haji Md Salleh, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu ile Brunei Sultanlığı Eğitim Bakanlığı Arasında Yüksek Öğretim Alanında MoU” imzaladı. .

savunma Sanayii

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Brunei Sultanlığı Devleti Savunma Bakanlığı Arasında Savunma Sanayii Alanında İşbirliği Niyet Beyanı” Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir ile Brunei Sultanlığı İkinci Dışişleri Bakanı İmzaladı İşler Dato Seri Setia Haji Erywan bin Pehin Datu Pekerma Jaya Haji Mohd Yusof.

Kültür alanında işbirliği

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Brunei Sultanlığı Dışişleri Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Brunei Sultanı Majesteleri Yang Di-Pertuan Hükümeti Arasında Kültür Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı” Gençlik, Kültür ve Spor Yang Berhormat Dato Seri Setia Awang Haji Nazmi bin Haji Mohamad imzaladı.

Dışişleri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Brunei Sultanlığı İkinci Dışişleri Bakanı Dato Seri Setia Haji Erywan bin Pehin Datu Pekerma Jaya Haji Mohd Yusof, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Brunei Dışişleri Bakanlığı Arasında “Mutabakat Zaptı”nı imzaladı. İkili İstişareler Üzerine Darüsselam”.

haberkovancilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu