Haber

Kosova Başbakanı Kurti: “Sırbistan ile ilişkilerin normalleşmesi ancak karşılıklı tanıma ile mümkündür”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ancak karşılıklı tanıma ile mümkün olabileceğini söyledi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen Delphi toplantısına katıldı. ekonomi Foruma katıldı. Kurti yaptığı açıklamada, Sırbistan ile ikili ilişkilerin normalleşmesinin ancak karşılıklı tanıma ile mümkün olduğunu belirterek, “ABD Başkanı Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz da karşılıklı tanımanın özü ve merkezini oluşturduğunu ifade ettiler. “Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e sunduğu öneri zemini oluşturuyor ve üzerinde çalışıyoruz. Bunu hem başkentlerde hem de Brüksel’de kabul ettik.”

Kurti ve Vucic, Pazartesi günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelerek kamuoyunda Fransız-Alman Planı olarak bilinen öneriyi görüştüler. Kurti’nin açıklamasına göre Kosova, planı imzalamaya hazır olduğunu açıklarken, Sırp lider Vucic belgeyi imzalamayı reddetti. Teklif, Sırbistan’ın Kosova’yı resmi olarak olmasa da fiilen tanımasını ve uluslararası örgütlere üye olmasına engel olmamasını öngörüyor. Plan ayrıca Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği olarak bilinen bir idari yapının kurulmasını da içeriyor.

Kosova ve Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğundaki Belgrad-Priştine Diyaloğu çerçevesindeki müzakerelere 18 Mart’ta Üsküp’te devam etmesi bekleniyor. – ÜSKÜP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu